Hlas plnokrvnej Amazonky s temperamentom mladého žrebca.  
 
Naše piesne nie sú sladké ani harmonické, ako bývajú vymyslené historky, majú príchuť ulice, bláznovstva i sna ako životy všetkých tých, ktorí sa viac nechcú klamať.
 
Vlčie piesne - hlboké výpovede o tajomnom svete žien, skutočných, ale i vymyslených a symbolických bytostí, z ktorých mnohé majú korene v juhoamerických legendách . Niektoré texty boli inšpirované knihou Clarissy Pinkoly Estés Ženy, ktoré behali s vlkmi.
 
Cante jondo - v pesničkách s prvkami andalúzskeho ľudového spevu sa stretávajú "bezmedzné gradácie Bolesti a Žiaľu", vášeň, hĺbka a hnev, radosť s prvkami bolesti, smútok, ktorý však nie je žalostením, ale tušením niečoho nevypovedaného.
 
Šansón - mrazivé piesne, ktorých príbehy oslovia masy a pravda sa dotkne jednotlivca. 
 
Videá z koncertu-Folk fórum Live 2015:
 
Romanika sa po množstve odonratých koncertov vybrala na krátku tvorivú dovolenku, aby si pripravila pesničky na nový album s názvom LA LOBA. Počas leta 2017 až do januára 2018 sme tvorili, aranžovali a nahrávali pesničky. Chceli sme vytvoriť po hudobnej a aj technickej stránke náš najlepší doterajší album. Ako producenta sme oslovili nášho priateľa a kamaráta vynikajúceho huslistu a aranžéra Stanka Palúcha, ktorého prácu sme už dlhšie veľmi pozitívne vnímali. Na samotné nahrávanie sme si pozvali aj hudobných hostí: Peter Solárik-bicie nástroje a perkusie, gitary-Stanko Počaji, Miško Vavro, akordeón a bandoneón-Martin chovanec, cimbál-Marcel Komendant, Marta Topferová-cuatro, Stanko Palúch-husle, klavír, mandolína, perkusie.
Týnto sa chceme veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí nám pri tvorbe a nahrávaní albumu pomáhali.
Album je už takmer hotový a my Vám z neho ponukáme krátke ukážky, ktoré nájdete v menu "diskografia". Tešíme sa skoré stretnutia s Vami na našich koncertoch.
 
 
Romanika hráva najčastejšie v takejto zostave:
Ildikó Kali(Ika Kraicová) - hudba, gitara, spev
Martin Chovanec - akordeón
Roland Uškovitš - perkusie
Roman Kraic - kontrabas