Nový album La Loba je už tu!

Album La Loba vyšiel na konci apríla 2018. Hudobnú produkciu, réžiu, editáciu a mix realizoval huslista Stanislav Palúch. 

 Ako napovedá názov CD, ide o inšpiráciu z mytológie. Samotný album predstavuje pozvánku do hlbín  ženskej duše.

„Štyri piesne, ktoré sme nahrali na album La Loba vznikli už dávnejšie a poslucháči ich mohli poznať z koncertov Romaniky. Sedem piesní zatiaľ na koncertoch neodznelo, sú to úplné novinky a preto sa majú na čo tešiť.

 Okrem stálych členov skupiny Romanika Romana Kraica (kontrabas) a Martina Chovanca (akordeón, bandoneón) sa na nahrávaní podieľali hudobní hostia Peter Solárik (bicie), Stanislav Počaji (gitary), Marcel Comendant (cimbal), Marta Topferová (cuatro), Michal Vavro (gitara), Radoslav Gajdoš (sopránsaxofón),  Stanislav Palúch (husle, oktávové husle, mandolína, klavír, klávesy).

 

 Hlas plnokrvnej Amazonky s temperamentom mladého žrebca.  
 
Naše piesne nie sú sladké ani harmonické, ako bývajú vymyslené historky, majú príchuť ulice, bláznovstva i sna ako životy všetkých tých, ktorí sa viac nechcú klamať.
 
Vlčie piesne - hlboké výpovede o tajomnom svete žien, skutočných, ale i vymyslených a symbolických bytostí, z ktorých mnohé majú korene v juhoamerických legendách . Niektoré texty boli inšpirované knihou Clarissy Pinkoly Estés Ženy, ktoré behali s vlkmi.
 
Cante jondo - v pesničkách s prvkami andalúzskeho ľudového spevu sa stretávajú "bezmedzné gradácie Bolesti a Žiaľu", vášeň, hĺbka a hnev, radosť s prvkami bolesti, smútok, ktorý však nie je žalostením, ale tušením niečoho nevypovedaného.
 
Šansón - mrazivé piesne, ktorých príbehy oslovia masy a pravda sa dotkne jednotlivca. 
 
Videá z koncertu-Folk fórum Live 2015:
 
Romanika koncertuje v zostave:
Ildikó Kali(Ildikó Kraicová) - hudba, gitara, spev
Stanislav Palúch - husle, mandolína
Marcel Comendant - cimbal
Peter Solárik - bicie
Stanislav Počaji - gitara
Martin Chovanec - akordeón
Roman Kraic - kontrabas